*** En Güzel ve En Yeni Bebek Oyunları ***


*** Bebek çocuk oyunları sitemizde en yeni ve en şirin bebek oyunları oynayabilirsiniz.Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalabilirsiniz. ***

Oyunlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek ve çocuk oyunları yaygınlaşıp çocukların vazgeçilmezi haline gelince bu ilgi doğal olarak beraberinde soru işaretlerini de getirmeye başladı. 

Oyunların çocukların gelişimine olumsuz katkı sunmasından çocukları asosyalleştirdiğine, çocukların gözlerini bozduğundan ruhsal gelişimini olumsuz etkilediğine kadar birçok söylenti, ebeveynleri çocukları bu oyunlardan uzak tutma davranışına yöneltmeye başladı.

Oysa her konuda olduğu gibi bu konuda da doğru bilinen yanlışlar var. Çin'in saygın üniversitelerinden Şanghay Jiao Tong Üniversitesi bu konuda ciddi bir araştırma yaptı ve bebek ve çocuk oyunları hakkında doğru bilinen yanlışları listeledi.

İşte o listeden çarpıcı başlıklar...

YANLIŞ: Bebek ve çocuk oyunları çocukları asosyal yapar!
DOĞRU: Asosyallik yalnızca bir etkene bağlı gelişen bir davranış değildir. Aile yapısı, kişilik özellikleri, sosyal çevre uyumu gibi pek çok bileşeni birlikte düşünüp bir çıkarıma varmak gerekir. Eğer aile doğru yönlendirirse tam tersi bebek ve çocuk oyunları çocukların ve bebeklerin sosyalleşmesine katkı sağlar.

YANLIŞ: Bilgisayarda fazla oyun oynayan çocukların gözleri bozulur. Bu yüzden çocukları bilgisayardan uzak tutmak gerekir. 
DOĞRU: Gözleri sadece oyunlar bozmaz. Her şeyin fazlası zarar verir ve doğal olarak bilgisayar başında fazla zaman geçirmek de gözlere zararverebilir. Burada bilgisayarda oyun oynamanız ya da başka bir şey yapmanız arasında bir fark yoktur. Gözlere zarar veren oyun değil, aşırılıktır.

YANLIŞ: Oyunlar çocukları saldırganlaştırıyor.
DOĞRU: Oyunları sadece şiddet içeren içerikler olarak görmek büyük bir yanılgıdır. Eğitici, öğretiğici ve eğlendirici sayısız oyun vardır. Buarada yapılması gereken ailelelerin çocukları yaşlarının kaldırabileceği uygun içeriklere yöneltmek olmalıdır. Doğru yönlendirme ile oyunların eğitici yanından yararlanılabilir. (Mesela Bebek Temizleme Oyunu gibi oyunlar bebeğinize temizlik alışkanlığı kazandırmada olumlu katkı sağlayacaktır. Yine hiçbir şiddet içermeyen Hayvanat Bahçesi Boyama oyunu gibi oyunlar hem çocuklarınızın hayvanları tanımasına imkan sağlayacak hem de becerilerini ve hayal gücünü artıracaktır.) 

YANLIŞ: Oyunlar çocuklara hipnoz etkisi yapar ve o etki beynin gelişimini yavaşlatır.
DOĞRU: Çocukların ve bebeklerin beyin gelişimi özellikle 0-6 yaşlarda zirve noktadadır. Oynayacakları hiçbir oyun hipnoz etkisi yapmaz ve o gelişimi durduramaz. Bu iddiaların hiçbir bilimsel temeli yoktur. 

YANLIŞ: Bebek çocuk oyunları oynamak çocukların oturma ve omurga bozukluklarına neden olmaktadır.
DOĞRU: Burada da bir yanlış anlama var. Eğer çocuklarınızı sürekli bilgisayar başına oturtur ve hiç denetlemezseniz o bozukluklar meydana gelebilir. Ama burada sorun oyunda değil ebeveynlerdedir. 

YANLIŞ: Hazır oyunları oynayan bebek ve çocuklarda yaratılık duyguları ölmekte ve hazırcılığa alışmaktadırlar. 
DOĞRU: Bu iddianın tam tersi bebek ve çocuk oyunları için geçerlidir. Hayal bile edemeyeceği dünyaların kapılarını bu oyunlarla aralayan çocuklar doğal olarak hayal dünyalarını ve yaratıcılık yetilerini geliştirmektedirler.

www.bebekcocukoyunlari.com olarak yanlışara göre değil bilimsel geçerliliği olan doğrulara göre hazırladığımız oyunlarla yine birlikte olmaya devam edeceğiz.